IMPLANT to tytanowy element wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy, zastępujący korzeń utraconego zęba..Wprowadzony chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, pozwala na wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego - korony, mostu bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu w przypadkach, kiedy nie mamy już ani jednego własnego zęba. Podstawowym materiałem z jakiego robione są implanty jest tytan - jest to jedyny jak dotąd wykryty pierwiastek, który łączy w sobie dwie istotne z punktu widzenia zastosowania cechy:
Odtwarzanie utraconych zębów przy pomocy implantów ma wiele zalet. Przede wszystkim nie narusza sąsiednich zęby. Poza tym rekonstruowany ząb jest trwale i solidnie umocowany i w praktyce nie różni się wyglądem ani funkcjonalnością od własnych zębów Pacjenta.
Implanty klasyczne (dwufazowe), wykonywane są dwuetapowo. W pierwszym etapie wszczepia się tytanowy implant, który następnie zaszywa się i pozostawia na kilka miesięcy, żeby uległ osteointegracji z kością organizmu. Przyjmuje się, że czas potrzebny do wgojenia się implantu wynosi dla żuchwy ok. 3 miesięcy, zaś dla szczęki ok. 5 miesięcy. W tym czasie pacjent może użytkować dotychczasową, własną protezę, którą podściela się miękkim akrylem lub może być zaopatrzony protezą tymczasową. W drugim etapie przeprowadza się zabiegi związane z odbudową protetyczną na wszczepach. Implant zostaje odsłonięty, a następnie w ciągu kilku tygodni montuje się ostateczną koronę lub most protetyczny.
W ostatnim czasie coraz powszechniej stosowane są implanty jednofazowe, ponieważ ich użycie pozwala na szybkie i mało inwazyjne uzupełnienie brakujących zębów. Z ich pomocą leczenie implantoprotetyczne stało się bardziej przyjazne pacjentowi. W porównaniu z implantami klasycznymi (dwufazowymi) leczenie z zastosowaniem implantów jednofazowych jest uproszczone i wymaga tylko jednego prostego zabiegu chirurgicznego.